Mezinárodně chráněná chovatelská stanice Appleberry byla zaregistrována dne 3.3.2004.

Nápad na název vzešel při pozorování mého prvního psa-číňánka Casanovy Pupo-Haichi (Casiho) při hře se spadeným jablkem a velká obliba těchto plodů mi vnukla nápad - tedy apple a dále jsem hledala nějaké dobré znějící ukončení... Volba padla na berry (něco jako bobulka). Tak světlo světa spatřilo "příjmení", které bude stát za jmény mých šteňátek.

Kdo jsem?

Jmenuji se Jana Kvíčalová, narodila jsem se v Brně 7.12.1985, kde dodnes studuji (jsem studentkou VFU Brno, kde jsem si vybrala obor veterinární lékařství). S "kluky" kvůli studiu bydlíme střídavě v Bystřici nad Pernštejnem a v Brně. Po pejskovi jsem toužila odmalička, ale rodiče mému naléhání statečně čelili až do 16.8.2001, kdy jsme si jeli k paní Fritschové (ch.st. Pupo-Haichi) pro první štěňátko čínského chocholatého psa, aby rozšířil řady naší rodiny. Naučili jsme se toho spolu opravdu hodně.

Casi si celkem hbitě všechny omotal okolo prstu a mě přesvědčil, že číňánci jsou krásným a všestranným plemenem.

Jak již mnohokrát bylo napsáno, jeden číňánek nikdy nestačí na dlouho. U nás Casimu vydrželo "jedináčkovství" skoro čtyři roky. 17.6.2005 se k nám připojila jeho nahatá dcera Banshee Jay Spolov (Bančí), která se u nás chystala na výstavní kariéru, aby mohla vyrazit po stopách svého velice úspěšného otce, což úplně nevyšlo, protože se raději sluní na zahradě než vystavuje pohledu cizích lidí. Bančí je v majetku Martiny a Adriany Krhovských (ch.st. Darydakles), kde se nyní věnuje mazlení a mateřským povinnostem. Aby se necítila najednou tak sama, na začátku roku 2008 jí holky pořídily kamaráda, mnou vybraného chlupatého psíka se jménem Caynn Plyšový přítel, který s námi objel také kus světa. Dalším členem naší smečky je opět nahý pejsek Kim Pupo-Haichi, kterého jsem si dovezla 6.9.2005. Dnes je z neskutečně sladkého miminka multišampion a pyšný otec. Jako další posila pro naši smečku přišel 27.5.2011 Felippe Jemalle alias Rocco.

Kdo si myslí, že okouzlující a upravení psíci (třeba jako ti moji), které vídají na výstavách, musí doma ležet jen na gauči, tak se opravdu plete. Toto energické a přizpůsobivé plemeno se hodí jak na procházky parkem nebo lesem, tak i třeba na výcvik-ať už poslušnost nebo agility a troufám si říct, že by při správném vedení zvládli i obranu, canisterapii a jistě by si zvyknul na život v poduškách u krbu.

A co spolu vůbec děláme?

S Casim jsme se zúčastnili mnoha výstav po České republice i v zahraničí, kde jsme oba dva sbírali zkušenosti mimo jiné v soutěžích Juniorhandling, kde jsme sesbírali i několik opravdu hodnotných umístění. Výstavy jsou kapitolou sama pro sebe, takže se jimi zde již nebudu zabývat. Co se týče ostatních aktivit, tak se věnujeme aktivně agility, klasickému výcviku poslušnosti a také se připravujeme na práci canisterapieutického psa. Takže potvrzuji slova z úvodu, že číňánek je všestranným plemenem vhodným pro každého. Banshee s Caynnem si užívají života na východě Moravy, kde jim přibyla jejich dcera-čokoládová puffinka. No a Kimka kráčí v Casiho stopách, jen jeho značně originálním zpúsobem :-) Na Rocca ještě vše čeká a až čas teprve káže, co ho bude bavit.

Už odmalička je mým snem práce se psy a jinými zvířaty. Proto jsem se také po střední škole rozhodla pro velice náročné studium (jak časově, tak i nároky kladenými na studenty) veterinární medicíny. Nadále bych se chtěla aktivně věnovat plemeni čínský chocholatý pes a ráda bych časem přispěla i několika odchovy veselých milých štěňátek do plemenné knihy. Zajímám se i o dvě jiná plemena, která mi učarovala, ale momentální prostorové možnosti mi nedovolují pořídit si většího psa.

Na závěr bych ráda připojila poděkování všem, kteří mi pomohli udělat první krůčky, kroky, popoběhnutí a skoky na poli kynologie a nadále jsou mi velkou oporou. Největší díl díku patří mojí mamince, která na jedné výstavě pro mě číňánky objevila a taky mi rozmluvila jiná plemena (toužila jsem po maltézáčkovi, středním pudlovi nebo českém teriérovi) a bez jejíž podpory bych zcela jistě nedělala vše, co dnes, zkrátka tu je vždy, když ji potřebuji. Mami moc děkuju!! Nesmím opomenout ani sestru Mirku, bez jejíž pomoci bych občas měla život o dost komplikovanější, tatínka, který Casiho rozmazloval, jak jen to šlo, ani svého partnera Zdeňka Mašíka, který má s námi obrovskou trpělivost, pomůže vždy, když jen potřebujeme a dává nám najevo lásku každý den. Dále velký dík patří Libušce Brychtové (chs z Haliparku), která umocnila můj zájem o číňánky a také mi dala kontakt na paní Lenku Fritschovou (chs Pupo-Haichi), od které jsem si přivezla jak svoje první štěňátko, tak i dalšího pejska a byla vždy ochotná mi poradit. Další veliký dík patří manželům Šlahůnkovým (chs Spolov, čchp již nechovají), kteří byli prvními odvážlivci a rozhodli se nakrýt Casim svoji fenku. Z tohoto spojení se narodila krásná štěňátka a díky jejich vstřícnosti jsem měla možnost se potěšit s Casiho potomky a občas si "půjčit" Bančí. Další poděkování náleží paní Lence Markovičové (chs Jemalle) za neustálé podněty, které mě nutí se plemeni zkrátka věnovat, i když se zrovna aktivně nevystavuji a za možnost se vždy pomazlit se štěňátky, co se v jejich chs narodí. Poděkování patří bezpochyby i všem mým kamarádům a známým, kteří mi drží pěsti a každé setkání s nimi patří k velmi příjemným chvílím. Takže vám všem upřímně DĚKUJI!